İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·17:00 Kasım 23, 2020

Dijitalleşen dünya insan hayatına yeni alışkanlıklar sokmakla birlikte, yeni tehlikeleri de beraberinde getirdi. Maalesef hemen her şeyi fırsata çeviren dolandırıcılar, gelişen bir yeni teknolojiyle birlikte yeni taktiktiler geliştirmekte. Örneğin, bundan 50 yıl önce kapıda satış yoktu, ancak son 10 yıla kadar kapıda satış tekniği ile dolandırıcılık yapan insanlar türedi. İşte internet üzerinden her türlü dolandırıcılığı planlayan kişiler de bunlar gibi çağa ayak uyduran kötü niyetli kişiler. Elbette her şey bununla sınırlı değil. Alışveriş çılgınlığının büyük bir kısmının sanal ortama kayması beraberinde bazı tehlikeler ve dikkat edilmesi gereken hususları da beraberinde getirdi. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda iki husus vardır. İlki, alışveriş yaptığınız internet sitesi, diğeri, alışveriş yapmayı düşündüğünüz satıcının şartları ve profili.

Site güvenliği için:

3 D Ödeme

3 D ödeme yöntemi, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık olayları yüzünden geliştirilmiş uygulamadır. Eskiden internet siteleri üzerinden alışveriş yaparken cep telefonuna gönderilen mesajlarda kullanım bakiyesi yer almazdı. Hatta bazı internet sitelerinden hiçbir şekilde mesaj gelmezdi. Bunun için kredi kartı numaralarını girmeniz yeterli olmaktaydı. Ancak daha sonra geliştirilen 3D Ödeme şekli sayesinde, internet sitelerinden alışveriş yapmak çok daha güvenli bir hale geldi. Alışveriş yapmadan önce sitede 3D ödeme şeklinin olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz.

Umuma Açık Bilgisayarları Kullanmayın

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en çok özen göstermeniz gereken bir diğer konu da kullandığınız bilgisayardır. Size ait olmayan veya umuma açık olan bilgisayarların içerisinde, bilgilerinizi kayıt etmeye yarayan keylogger gibi yazılımlar olabilir. Bu yazılımlar, girdiğiniz her tür bilgiyi kayıt eder. Bu sayede aldığınız ürünün farklı bir adrese gönderilmesinden kişisel bilgilerinize kadar pek çok konu hakkında fikir sahibi olabilirler.

Alışveriş Yaptığınız Sitenin SSL Sertifikası Var Mı?

SSL Sertifikası, kısaca Secure Sockets Layer kelimelerinden oluşur. Sitenin değil, giriş yapan kullanıcıların güvenliğini teyit eder. Bu tip siteler üzerinden yaptığınız her türlü giriş hareketleri ve harcamalar güvenli olmaktadır. İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusuna verebileceğimiz bir cevap da bu SSL Sertifikasının doğruluğunu kontrol etmektir. Bunun için siteye giriş yaptıktan sonra, adres çubuğunun önünde https ve sol kısmında bir kilit olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır.

Yorum yaz